تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
حامد جعفری
مصاحبه با حامد جعفری رئیس هیئت مدیره گروه هنرپویا، تهیه کننده و عضو رسمی اتحادیه تهیه کنندگان فیلم سینمایی کشور و عضو شورای عالی تهیه کنندگان کشور

آقای جعفری سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟

– بسم الله الرحمن الرحیم. به نظر من مهمترین وجه توجه به آمار از بابت عدالت در توزیع منابع است، اگر آمار و ارقام درستی از رخ دادهای مختلف در یک جامعه وجود نداشته باشد، این موضوع زمینه ویژه خواری و رانت را افزایش می دهد و بالعکس هر گاه آمار کامل و جامعی در اختیار افراد و گروه های مرجع قرار گیرد، زمینه ساز تشخیص درست کمبودها و تخصیص درست و بهینه منابع فراهم می شود.

صنعت نوپای انیمیشن نیز از این قاعده مستثنی نیست و به نظر می رسد دلیل برخی کمبودها و یا رانتهای موجود در بازار انیمیشن کشور، اطلاعات نامتقارن کارشناسان، تصمیم سازان و تصمیم گیران و همچنین نبود آمار و ارقام دقیق از وضعیت موجود است. پس حتما آمار و ارقام دقیق می تواند پایه اصلی برنامه ریزی، توسعه و رشد عادلانه این صنعت باشد.

آقای جعفری ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

– به نظرم همه ما به عنوان فعالین عرصه انیمیشن کشور باید وظیفه خودمان بدانیم که با ارائه آمار و اطلاعات درست، به زمینه سازی برای رشد و بالندگی صنعت انیمیشن کشورمون کمک کنیم و هر کدام از ما که احساس میکند برخی منابع و بودجه ها در کشور به طور ناعادلانه توزیع شده، باید سعی کند هم خودش در ارائه آمار پیش قدم باشد و هم دیگران را ترقیب کند تا نهایتا با ایجاد بانک اطلاعاتی صحیح از آمار و ارقام، زمینه های بی عدالتی و توزیع ناعادلانه منابع حذف بشود.