تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
مراحل تدوین و گردآوری آمارنامه

جهت نمایش و تبیین مراحل تدوین و گردآوری آمارنامه در یک نگاه، شکل زیر ارائه شده است که در ادامه توضیحات مربوط به مرحله اشاره شده است.

مراحل تدوین و گردآوری آمارنامه

در راستای تهیه و تدوین آمارنامه صنعت انیمیشن اقدامات زیر انجام گرفته است:

۱) شناخت حوزه‌های مختلف فعال در صنعت انیمیشن: براساس انجام مطالعات پشتیبان و بررسی‌های صورت‌گرفته در روند تدوین سند راهبردی صنعت انیمیشن کشور، اهداف زیر برای صنعت انیمیشن در افق ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده است:

  •  سهم حداکثری از سودآوری صنایع فرهنگی کشور
  • دستیابی به شبکه توزیع و بازاریابی حرفه‌ای ملی و بین‌المللی
  •  تامین سهم قابل توجهی از سرمایه توسط بخش خصوصی
  • برخوردار از شرکت‌ها و استودیوهای توانمند و مجهز به زیرساخت‌های (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری)  تولید صنعتی
  • برخورداری از نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های لازم جهت ارتقاء خلاقیت و نوآوری
  • حضور گسترده صنف، انجمن‌ها و اتحادیه‌های مردم‌نهاد در طول فعالیت‌های پشتیبان زنجیره ارزش صنعت.

مطابق با اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز، در فاز اول تهیه آمارنامه از فعالین صنعت انیمیشن در چهارحوزه زیر دعوت به خود اظهاری و مساعدت می‌شود:

٫۱ تولیدکنندگان

٫۲توزیع‌کنندگان

٫۳ سینماداران

٫۴ موسسات آموزشی

۲) ایجاد دبیرخانه آمارنامه صنعت انیمیشن کشور: همان‌طور که علوم و فناوری‌های سخت به شکل‌گیری و توسعه‌ی خانواده‌ی بزرگ صنایع سخت (صنایع غالباً کارخانه‌ای) منتهی می‌شوند، علوم و فناوری‌های نرم نیز صنایع نرم را شکل می‌بخشند؛ صنایعی که محصولات و خدماتِ حاصل از آن ها به اعتلای انسان، افزایش کیفیت زندگی و تسهیل رابطه‌ی او با محیط پیرامون کمک می‌کنند. صنایع نرم انواع مختلفی دارند که یکی از مهم‌ترین شاخه‌های آن را صنایع «خلاق و فرهنگی» تشکیل می‌دهند. این صنایع روی هم رفته «اقتصاد خلاق» را شکل می‌دهند. صنایع خلاق و فرهنگی، در طول چند سال اخیر به قدری توسعه پیدا کرده‌اند که برخی آینده‌پژوهان، موج چهارم در فراسوی عصر اطلاعات و دانایی را موج خلاقیت یا عصر صنایع خلاق و فرهنگی می‌دانند، در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به تشکیل ستادی به نام ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نموده تا در این حوزه یکپارچگی‌های لازم برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز صورت پذیرد‌.

ستاد توسعه فناوری‌های نرم ‌و هویت‌ساز در راستای بهره‌گیری هرچه بیشتر از توانمندی‌های موجود در صنعت انیمیشن قصد دارد تا اهداف و ماموریت‌های خود را در حوزه تهیه و گردآوری آمارنامه انیمیشن از طریق دبیرخانه آمارنامه صنعت انیمیشن انجام دهد. به همین دلیل دبیرخانه با همکاری افراد متخصص و خبره از صنعت انیمیشن و همچنین خبرگان علوم مدیریت و مهندسی حوزه‌های نرم و هنر، تشکیل شده تا در راستای تعالی هرچه بیشتر صنعت انیمیشن تلاش نماید.

۳) اطلاع‌رسانی و فراخوان عمومی: به منظور جلب مشارکت عمومی، آمارنامه انیمیشن کشور در رویدادها و جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی رونمایی خواهد شد. همچنین شرکت‌های فعال در حوزه انیمیشن توسط فراخوان دبیرخانه، نسبت به تکمیل فرم‌های آماری، دعوت خواهند شد.

۴) جمع آوری اطلاعات و تدوین آمارنامه: پس از مراجعه فعالین صنعت به وبسایت آمارنامه و تکمیل فرم‌های آماری، عملیات داده‌کاوی و تحلیل داده توسط دبیرخانه صورت پذیرفته و بر اساس اطلاعات ثبت شده، در فاز دوم، در چهار حوزه تولید، توزیع، اکران و آموزش، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور-۹۶ در سال ۱۳۹۷ تدوین و منتشر خواهد شد.