تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
درباره آمارنامه

صنعت انیمیشن کشور علیرغم قدمت قابل توجه خود، آنطور که شایسته بوده نتوانسته توسعه‌یافتگی و جایگاه خود را در میان رقبای بین‌المللی به دست آورد. با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به توسعه صنایع خلاق و فرهنگی و لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در راستای حمایت از صنعت انیمیشن کشور، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است. یکی از کلیدی‌ترین آن، طرح تدوین سند راهبردی صنعت انیمیشن کشور که مبین جایگاه ترسیم شده صنعت در افق ۱۴۰۴ و راهبردهای توسعه آن جهت نیل به اهداف تعیین شده است.

مسلما اولین قدم در مسیر توسعه و هرگونه برنامه‌ریزی، شناخت وضعیت موجود است. با شناخت وضعیت موجود می‌توان به منظور رسیدن به اهداف، برنامه‌ریزی‌های موثرتری انجام داد. ابزار اصلی در شناخت وضعیت موجود و حرکت به سمت وضعیت مطلوب، آمار و اطلاعات است. در واقع آمار زیربنای تمام حرکات در راستای توسعه می‌باشد. در هر صنعتی در صورت عدم دسترسی به آمار صحیح و قابل اطمینان، برنامه‌ریزی به منظور توسعه با مشکل روبه‌رو خواهد شد. و از منابع و امکانات موجود به درستی استفاده نخواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که آمار و اطلاعات، ابزار اصلی ارزیابی عملکرد گذشته، حال و برنامه‌ریزی برای آینده و از عوامل مهم سیاست‌گذاری و مدیریت است.

اهمیت آمار و اطلاعات به قدری می‌باشد که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری و در بند ۲-۴ این سیاست‌ها، بر ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی و پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد جهت بهینه‌سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیبابی به اهداف سند چشم‌انداز و شکوفایی علمی تاکید داشته‌اند.

متاسفانه در حوزه انیمیشن کشور، تاکنون آمار و اطلاعات موثقی از تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان، سینماهای فعال و همچنین موسسات آموزشی در حوزه انیمیشن وجود نداشته است. شکل زیر تبعات نبود آمارنامه را نشان می‌دهد:

 تبعات نبود آمارنامه

با توجه به این مهم، گردآوری و تدوین آمارنامه صنعت انیمیشن کشور از بهمن‌ماه ۱۳۹۵ تحت دامنه www.animationstat.ir با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز به کار نموده است.

در تهیه و گردآوری، مخاطبان آمارنامه انیمیشن، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و سینماداران می‌باشد که جزئیات آن در شکل زیر ارائه داده شده است.

آمارنامه

شرکت‌ها و موسساتی که در این آمارنامه ثبت نام و فرم‌های مربوطه را تکمیل نمایند از نظر حاکمیت به عنوان فعالین صنعت انیمیشن شناخته شده و در زمینه‌های حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر این اساس شناسایی و مورد توجه قرار خواهند گرفت.