تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
ناصر گل محمدی
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با ناصر گل‌محمدی رئیس دانشکده تولید رادیو و تلویزیون دانشگاه صدا و سیما

آقای دکتر گل‌محمدی سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک استاد دانشگاه و فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟

 

– سلام. آمار یک ابزار کمی است که می‌تواند ظرفیت‌ها را نشان بدهد و بوسیله آن می‌توان تحلیل واقعیت‌ها و وضع موجود را داشته باشیم و جلوی کلی‌گویی‌ها را بگیریم. آمار به ما کمک می‌کند تا نقاطی که ظرفیت بهتری دارد یا مشکل بیشتری وجود دارد را مشخص کنیم. این آمار رتبه‌بندی، جایگاه و موقعیت صنعت را مشخص می‌کند تا نقاط هدف بهبود و همچنین سرمایه‌گذاری معلوم شود. اینکه نیروی انسانی در کدام تخصص‌ها بیشتر داریم و کجاها کمبود داریم، تمایلات تولیدکنندگان به گونه‌های مختلف انیمیشن ودر ژانرها و قالب‌های مختلف چیست و مواردی از این قبیل، می‌تواند برای هدف گذاری در کوتاه و بلند مدت و آینده نگری برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مفید واقع شود.

 

آقای دکتر گل‌محمدی ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

 

– قطعا فعالین باید بدانند که اگر مشارکت کنند و اطلاعات خود را تا آنجا که می‌توانند دقیق ارائه کنند، بازخورد اصلی و کمک اصلی به خود آن‌ها بازمی‌گردد و قطعا مصرف‌کنندگان اصلی این اطلاعات کسانی هستند که در صنعت انیمیشن حضور دارند. پیشنهاد بنده این است که فعالین صنعت خودشان دیگران را ترغیب کنند که بیشترین مشارکت را در تهیه و ارائه اطلاعات داشته باشند تا بعدها بتواند از تحلیل این اطلاعات نهایت استفاده و بهره را ببرند.

 

در انتها امیدوارم که دوستان بنده در صنعت انیمیشن در این زمینه مشارکت مناسبی داشته باشند تا بشود هم واقعیات و ظرفیت‌ها را بهتر مشاهده کرد و هم بتوان جهت‌گیری‌ها را اصلاح نمود.