تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با محمد ابوالحسنی مدیرعامل شرکت نسل اندیشه سبز

آقای ابولحسنی سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟
– من در ابتدا تشکر میکنم از ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که این حوزه برایش مهم بوده و به آن ورود داشته است. انیمیشن کاری است که بنیان آن را دانش و علم تشکیل داده است و می‌تواند به خلق ثروت ملی کمک کند.
لزوم دسترسی به آمار و اطلاعات در برنامه‌ریزی‌ها، امری بدیهی است. ما تا یک کسب و کار را نشناسیم و از ابعاد آن اطلاع نداشته باشیم، نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی برای آن داشته باشیم. شاید دلیل اصلی برخی از تصمیم‌گیری‌های آنی و لحظه‌ای که در این زمینه در کشور صورت پذیرفت، همین نبود آمار و اطلاعات کافی باشد. اینکه ورود معاونت علمی و فناوری در ابتدا با جمع‌آوری اطلاعات و آمار است و بعد به دنبال برنامه‌ریزی برای صنعت با کمک خود فعالین صنعت انیمیشن است، اتفاق بسیار مبارکی است.
فضای کسب و کار عوض شده است و ما نباید فقط شیوه‌های سنتی گذشته را دنبال کنیم و فقط به دنبال کسب درآمد از تولید باشیم. ما برای نجات صنعت انیمیشن از وضع موجود باید به شیوه‌های جدید درآمدی و بازارهای جدید فکر کنیم که نقطه شروع آن از آمار صنعت انیمیشن می‌گذرد.

آقای ابوالحسنی ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟
– ما ایرانی‌ها کلا از ارائه آمار و اطلاعات هراس داریم که از این اطلاعات بعدا چه استفاده ای خواهد شد ولی واقعیت امر این است که ما اگر میخواهیم از وضع موجود خارج شویم و رشد صنعتی را در انیمیشن تجربه کنیم، در اولین گام باید آمار و اطلاعات درستی در اختیار داشته باشیم. پیشنهاد بنده به همکارانم این است که مشارکت کنند و آمار و اطلاعاتشان را بدون هیچ هراسی به اشتراک بگذارند و بدانند که این اطلاعات قرار نیست در اختیار نهاد خاصی قرار بگیرد و صرفا قرار است تجمیع شوند تا وضع موجود کل صنعت انیمیشن مشخص شود و بر اساس آن برنامه‌ریزی درست صورت پذیرد.
فعالین انیمیشن فقط از دیگران انتقاد نکنند و سعی کنند با مشارکت در آمارنامه ، مبنایی برای برنامه‌ریزی صحیح را فراهم کنند و طبیعتا برکات وجود آمار و اطلاعات صنعت انیمیشن شامل حال همه تولیدکنندگان انیمیشن خواهد شد.