تاریخ امروز: شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با سعید ترخانی مدیرعامل موسسه تکم فیلم آریایی

آقای ترخانی سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟
– واضح است که آمار و ارقام در هر صنعتی نقش موثری را در توسعه دارد و این واقعا نقطه ضعف صنعت انیمیشن ماست که حتی درمورد نیروی‌های خود آمار و ارقام مشخصی ندارد چه برسد به کارهای تولید شده. این نقطه ضعف بعضا در خود موسسات بزرگ تولیدکننده هم وجود دارد و خود آن‌ها هم بعضا آمار درستی از سوابق خود ندارند و بیشتر تمرکزشان بر تولید بوده است.
یکی از نقاط ضعف اصلی صنعت انیمیشن این است که خیلی تک بعدی به توسعه خود در بخش تولید پرداخته است درصورتیکه باید این مورد ترکیب شود با علوم دیگر مانند بحث‌های آماری، مدیریتی، تجاری، صنعتی و تکنولوژیک.

آقای ترخانی ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟
– من در اینجا از همه دوستانم که در بخش تولید فعال هستند دعوت میکنم که به سایت آمارنامه انیمیشن کشور مراجعه کنند و اطلاعات تولیدات خود را ثبت کنند تا به یک آمار دقیقی از وضعیت موجود صنعت انیمیشن دست پیدا کنیم.
بنده هم نهایت تلاشم را می‌کنم که با اطلاع‌رسانی سهمی را در این زمینه داشته باشم.