تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با احمدرضا نوری مدیرعامل شرکت رایمون مدیا

آقای نوری سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟

– پاسخ این سوال بسیار بدیهی و مشخص و واضح است. وجود آمار یک اصل برای توسعه صنعتی انیمیشن کشور است. یکی از مهمترین دلایلی که هر صنعتی ممکن است رشد نکند، نبود اطلاعات و آمار و ارقام دقیق است که مبنای برنامه‌ریزی‌ها باشد.

اگر آمار نباشد نمی‌توانیم نگاه صنعت به انیمیشن کشور داشته باشیم. مشخصا هم‌اکنون یکی از دلایلی که باعث شده تا صنعت انیمیشن کشور کامل شکل نگیرد، فقدان اطلاعات و آمار است.

آمار ظرفیت و توانمندی و خروجی صنعت انیمیشن کشور را ارائه می‌کند. بنابراین، اگر تولیدکننده‌ای درر بازارهای بین‌المللی شرکت کرد، با این آمار و اطلاعات عملا می‌تواند خودش را به عنوان عضوی از خانواده صنعت انیمیشن ایران معرفی و حضور جدی خود را اثبات کند.

 

آقای نوری ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

– ارائه اطلاعات و آمار از فعالیت‌ها، یکی از اصول فعالیت حرفه‌ای است. فردی که ادعای فعالیت حرفه‌ای دارد و یا علاقه دارد حرفه‌ای عمل کند، حتما باید اطلاعات و سوابق خود را ارائه کند.

ارائه اطلاعات یکی از قواعد کار حرفه‌ای تولید انیمیشن است. اگر کسی هم راجع به مرجعی که آمار و اطلاعات را جمع‌آوری میکند تشکیک کند، باید به اطلاع همکاران خودم برسانم که ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز فعالیت‌های مناسبی را در این زمینه داشته و ما فعلا انجمنی هم به صورت فعال نداریم که این مسئولیت را قبول کند. بنابراین به همکاران خودم در صنعت انیمیشن پیشنهاد می‌کنم با یک مشارکت جمعی، در تهیه این آمارنامه نقش ‌آفرینی کنند.