تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با خانم ابراهیمی مدیرعامل ایفاتصویر آریا

سرکار خانم ابراهیمی، همانطور که مستحضر هستید آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک تولیدکننده انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست و فقدان آمار دقیق باعث بوجود آمدن چه مشکلاتی خواهد شد؟

باسلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترم، درخصوص سوال اول باید عرض کنم که : قاعدتا” در اختیار داشتن آمار و ارقام صحیح این صنعت می تواند بسیار مؤثر باشد. برنامه‌ریزی‌های توسعه ظرفیت‌های تولید، جذب و تربیت نیروی انسانی، خرید تجهیزات و زیرساخت همگی در گرو این هست که آمار عملکرد صنعت در دسترس باشد تا بتوان آینده را پیش بینی نمود.

نظر به اهمیت  آمار در صنف انیمیشن مطالبی را عرض می کنم

از آنجایی که برای صنعتی کردن انیمیشن می بایست نگاه صنعتی داشته باشیم و لذا در وحله اول می بایستی اصول اداره سازمانی و صنعتی را وارد انیمیشن کرد و یا بکنیم ، البته ایرانیزه و رویکرد هنری از اهمیت بالایی برخوردار      می باشد.

با توجه به برخورد کاملا سلیقه ای در حوضه ی انیمیشن و عدم وجود صنف و تعرفه ی دقیق و مناسب ، پروژه ها کاملا دچار وقفه و یا مشکل می شوند.زیرا که بین کیفیت و قیمت پیشنهادی تناسبی وجود ندارد و با توجه به شرایط شرکت ها ، پروژه ها اخذ شده ولی به دلیل کارشناسی و عدم برنامه ریزی مناسب به خروجی قابل قبول نمی رسند.

مثالی عرض می کنم که برای شما این مقوله ملموس شود.

شخصی پروژه ای از سازمانی اخذ می کند و نمونه انیمیشنی ضمیمه قرارداد می کند و با xتومان مشخص پروژه با تایید می رسد. بعد از ورود پروژه به مجموعه و شروع برنامه ریزی تولید متوجه می شویم که برای رسیدن به کیفیت مذکور می بایستی ۲xهزینه بکنیم، به ناچار کیفیت کار کاهش پیدا می کند و لذا کارفرما و سفارش دهنده دلسرد و متضرر می شوند.

اگر آمار و ارقام دقیقی تنظیم شود که مشخص گردد ، برای رسیدن به کیفیت Bچند نفر نیروی انسانی و چقدر هزینه برای Taskهای مختلف مورد نیاز است و بسط آن و تعیین کیفیت های A.B.C.Dتوسط گروه توید و متخصص و با تجربه ی تولید، می توانیم گام ابتدایی درستی در جهت اجرای پروژه ها برداریم.

گام بعدی و بسیار مهم ، بحث مدیریت تولید و کنترل پروژه می باشد که تمامی خط تولید را به روش های صنعتی، البته هنری شده ، به صورت شبانه روزی تحت نظارت  دقیق قرار دهد و برنامه ی روزانه تیم تولید تعیین و گزارشات برسی شود و اختیارات کامل ارئه و تصمیمات حیاتی اخذ شود.

 

از زمانی که طرح اولیه آماده می شود می بایستی برنامه ریزی و آمار و ارقام تبیین شوند.به صورتی که برای کل زمان تولید پروژه ، قبل از اجرا، زمانبندی دقیق مالی و تولید نیروی انسانی مورد نیاز و زمان دقیق اتمام تعیین شود.برای رسیدن به تولید مناسب صنفی، نظم و ترتیب نقشی حیاتی ایفا می کند. و در مرحله بعد مدیریت مناسب منابع انسانی و آموزشی و جایگزین افراد در شرایط بحران.

 

خانم ابراهیمی، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

گردآوری آمارنامه هم اتفاق خیلی خوبی متواند باشد و نیاز این صنعت است. اولین استفاده کننده این آمار و ارقام، خود فعالین هستند و با توجه به این که تاکنون این مهم انجام نشده، تهیه و گردآوری آمارنامه صنعت انیمیشن می‌تواند کمک شایانی به توسعه و رشد صنعت انیمیشن کشور نماید.