تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با محمدحسین صادقی از موسسه فرهنگی هنری فراسوی ابعاد

آقای صادقی سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک تولیدکننده انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست و فقدان آمار دقیق باعث بوجود آمدن چه مشکلاتی خواهد شد؟

– با سلام و تشکر، بزرگترین منفعتی که آمارنامه صنعت انیمیشن ایجاد می‌کند این است که فعالین صنعت متوجه میزان دقیق تولید و پتانسیل و ظرفیت تولید انیمیشن در کشور و بویژه در سطح استانی می‌شوند و به طور خاص با ظرفیتها و توانمندیهای استانها هم آشنا خواهند شد.

وقتی این اطلاعات موجود نباشد، برنامه‌ریزی‌های درستی هم در کشور صورت نمی‌پذیرد. در اواخر دهه ۸۰ سفارشات زیادی از ارگان‌های مختلف برای تولید انیمیشن شد ولی به دلیل عدم شناخت از صنعت و عدم آگاهی از ظرفیت‌های واقعی انیمیشن کشور، خیلی از پروژه ها دچار مشکل شدند.

از سوی دیگر، برای تولیدکننده‌ها هم آمار و ارقام از این جهت مهم است که بازار رقابت خود را بهتر بشناسند. همچنین، برای سفارش‌دهنده‌های عمده مثل صدا و سیما این فایده را دارد که بتوانند برای شبکه خود برنامه‌ریزی کنند که با چه ظرفیت و توانی از تولید انیمیشن مواجه هستند و می‌توانند روی چه ظرفیتی حساب کنند و چقدر باید سفارش تولید بدهند و چقدر تامین برنامه کنند.

بنابراین، این اطلاعات کمک قابل توجهی به ایجاد تعادل در سفارش‌دهی (تقاضا) و تولید (عرضه) انیمیشن در کشور خواهد کرد که ظرفیت مازاد و یا کمبود ظرفیت در بازار نداشته باشیم و ثباتی در بازار ایجاد شود.

 

آقای صادقی، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

– پیشنهاد من این است که ما باید همه دست به دست هم بدهیم و صنعت انیمیشن کشور را به عنوان یک صنعت در حال توسعه و رو به رشد به کل جامعه معرفی کنیم. تا وقتی که این اتفاق نیوفتد نمی‌توانیم نمای درستی از درون صنعت انیمیشن ایران و پتانسیلها و توانمندی‌هایش را به بیرون از صنعت نشان بدهیم. ما باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خودمان را به عنوان یک بخش مهم از اقتصاد صنایع فرهنگی کشور به فعالین اقتصادی، بازار کار، دولت، موسسات مالی و اعتباری و تامین کنندگان مالی و سرمایه گذاران نشان بدهیم. در غیر از اینصورت نمیتوانیم توقع داشته باشیم که نهادهای دولتی و بالادست هم کاری برای ما بکنند. بنابراین به کلیه فعالین صنعت پیشنهاد می‌دهم با نگاهی فعالانه، در جمع‌آوری این اطلاعات مشارکت حداکثری داشته باشند.