تاریخ امروز: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اهمیت آمارنامه در صنعت انیمیشن – مصاحبه با سید علیرضا گلپایگانی مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت حرکت کلیدی زرین گل

آقای گلپایگانی سلام وقت بخیر. همانطور که مستحضرید، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در حال تدوین است. به نظر شما، به عنوان یک استاد دانشگاه و فعال در صنعت انیمیشن، نقش و اهمیت وجود آمار در توسعه صنعت انیمیشن کشور چیست؟

–  به نام خدا. اگر ما بخواهیم نگاه صنعتی به انیمیشن داشته باشیم، کمااینکه در دنیا این نگاه به انیمیشن وجود دارد و آن را به عنوان یک صنعت تلقی میکنند، لازمه اش این است که مثل همه جای دنیا ما هم زیرساختهای آماری و مدیریتی لازم رو تقویت کنیم تا بتوانیم به طور شفاف عملکرد گذشته را مشاهده کنیم، چشم‌انداز آینده خود را ترسیم کنیم و بتوانیم برنامه ریزی کنیم که چطور میشود این مسیر را طی نمود. لازمه همه این اتفاقات هم وجود آمار و ارقام دقیق است.

ما اگر در دانشگاه می خواهیم برنامه ریزی درستی داشته باشیم برای اینکه چه نیرویی، با چه تخصصهایی و با چه مشخصاتی باید تربیت کنیم، میبایست اطلاعات بخش تولید را داشته باشیم. بخش تولید اگر بخواهد برنامه ریزی بلندمدت برای خود داشته باشد باید اطلاعات نیروی انسانی آماده به کار در صنعت انیمیشن را داشته باشد که بتواند با اطمینان این برنامه ریزی و کار تولید خود را انجام دهد.

در همه جای دنیا هم مبنای همه برنامه ریزی ها و سیاستگذاریها ، آمار ارقام است و دولتها، دانشگاه ها و بخش خصوصی ، همه برای برنامه ریزی کارهایشان به این آمار و ارقام اتکا میکنند. حالا هرچه این آمار و ارقام درست تر و دقیق تر باشد ، برنامه ریزی ها دقیق تر و درست تر خواهد بود و می توانیم آینده بهتری را برای صنعت انیمیشن تصویر کنیم و فعالیتهای موثرتری را تعریف بکنیم برای رسیدن به آن.

 

آقای گلپایگانی ، با توجه به اینکه فرآیند جمع‌آوری اطلاعات آمارنامه به صورت خوداظهاری تدارک دیده شده است، پیشنهاد شما برای فعالین صنعت انیمیشن و مشارکت آن‌ها در تهیه این آمارنامه چیست؟

–  ما سابقا از گذشته یک حراسی نسبت به دادن اطلاعات داشتیم و این هنوز هم وجود دارد. قبل از اینکه بخواهیم خیلی جدی به بحث جمع آوری آمار و اطلاعات بپردازیم، باید از فعالین صنعت درخواست بکنیم که فرهنگ دادن اطلاعات خود را عوض کنند. یعنی ما خودمان را اصلاح کنیم که اول از دادن اطلاعات نترسیم. چه بسا همکاران بنده، اطلاعات خیلی از تولیداتشان را به صورت محرمانه تلقی میکنند و اطلاعات نادقیقی ارائه می کنند و بعضا همکاران من فکر میکنند با مخفی نگه داشتن اینکه در یک پروژه چه کسانی و چقدر و در چه بازه زمانی وقت گذاشته اند ، شاید برایشان چیزی حفظ میشود درصورتیکه هرچه این اطلاعات بیشتر و دقیقتر جمع آوری شود در وهله اول کمک میکند به خود ما فعالین صنعت انیمیشن که این اطلاعات را برای برنامه ریزی کارهایمان استفاده کنیم و البته به دولت و دانشگاه و سایر نهادها هم کمک میشود برای سیاستگذاریهای اثربخش تر.

من هم به نوبه خودم دعوت میکنم از همه فعالین صنعت که مشارکت بکنند و اطلاعات خودشان را ثبت کنند و ما هم در این سامانه مشارکت میکنیم و امیدواریم این حرکت برای صنعت انیمیشن کشورمان مثمرثمر واقع شود.